Vermindering van CH4-emissie uit opslag drijfmest door aanzuring

Door runderdrijfmest biologisch aan te zuren met melasse zijn grote emissiereducties voor methaan mogelijk. In een korte deskstudie is nagegaan welke reducties zijn gerapporteerd.

Veel proeven laten zien dat aanzuren tot een pH 5,5 of lager leidt tot een reductie van de methaanemissies uit de mestput met gemiddeld ongeveer 85%. Bij een pH tussen 5,5 en 6,0 is het beeld vergelijkbaar. Pas bij een pH boven de 6 is de reductie van de methaanemissie minder effectief. Het meeste onderzoek is gedaan naar aanzuren met zwavelzuur. Andere minerale zuren (fosforzuur, salpeterzuur, en zoutzuur) en organische zuren (azijnzuur, melkzuur en citroenzuur) werken vergelijkbaar als zwavelzuur.

Mest kan ook biologisch worden verzuurd. Makkelijk afbreekbare suikers worden dan omgezet in melkzuur. Organische toevoegmiddelen als wei en melasse zijn effectief in het verlagen van de pH van mest.

Samengevat blijkt dat de pH van de mest is het meest sturend om de methaanemissie te reduceren, onafhankelijk van hoe (met wel product) deze lage pH wordt bereikt en behouden. De dosis en type aanzuurmiddel en de buffercapaciteit van de mest bepalen hoe snel de mest verzuurd en welke pH wordt bereikt en behouden.

Auteur(s): Noud van Dam, Wim Bussink

Download hier de uitgebrachte notitie

Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Wim Bussink, e-mail wim.bussink@nmi-agro.nl, tel. 06 2903 7096